Muže v pokročilém věku trápí prostata. Každý o ni hovoří, ale nikdo neví co to je. Takže si její význam pojďme vysvětlit. Když si její důležitost vysvětlíme o to více se o ni budete starat.
Prostata je žláza mužského pohlavního systému. Uložena je těsně pod močovým měchýřem. Prostata je přibližně stejné velikosti a tvaru jako kaštan. Žlázou prochází močová trubice, která odvádí moč z močového měchýře. Hlavní funkcí prostaty je tvorba tekutiny pro sperma (ejakulát), která vytváří prostředí pro nejlepší pohyblivost spermií a tím též pro oplodnění vajíčka. Spermie se tvoří ve varlatech a jsou v průběhu orgasmu vytlačovány spolu s tekutinou prostaty do močové trubice. Při onemocnění dochází k tomu, že se zvýší citlivost prostaty k DHT (dihydrotestos­teron, který ovlivňuje množství žlázek a řídí jejich sekreci), k čemuž dochází na základě zvýšené produkce estrogenů, která stoupá s věkem. Takto DHT potom vzhledem k tomu, že je v nadbytku zvýšeně stimuluje růst, vedoucí ke zvětšování prostaty. Rychlost růstu je různá, potíže se nemusí vyskytovat vůbec, ale může též docházet k rychlému zhoršování, vedoucímu k výraznému omezení průtoku močovou trubicí. K rizikovým faktorům patří bohužel především věk, což je neovlivnitelný faktor, dále pak zvýšená produkce testosteronu. Též zde mohou hrát roli dědičné faktory. Z pravděpodobných rizikových faktorů jsou to zejména obezita, vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze), cukrovka (diabetes mellitus) a pak už klasicky špatné stravovací návyky a špatný životní styl. Poměrně zajímavé je, že mohou mít určitý negativní vliv i takzvané fytoestrogeny v potravě, což jsou chemické látky produkované některými rostlinami, které se ve střevě mění na látky s estrogenním účinkem. Jedná se především o sóju, luštěniny (hlavně mladé) a vojtěšku. Takže je dobré to s nimi moc nepřehánět, pokud jste muž.


 

Bylinkový čaj se skládá  z několika bylinek, které jsou nám mužům velice prospěšné:

 

  •  Vrbovka malokvětá
  •  Tužebník jilmový
  •  Přeslička
  •  Kotvičník
  •  Měsíček zahradní

 

 

Důležité upozornění:
O jednotlivých bylinkách, jejich množství v bylinné směsi a způsobu užití se poraďte  s lékárníkem, lékařem nebo zkušeným bylinkářem. Nekombinujte s léky.