Všude kolem nás i v nás, žijí miliardy bakterií. Některé jsou zdraví prospěšné a pro náš život potřebné a některé jsou pro nás životu nebezpečné. Bylinkáři ví, že příroda dala člověku bylinky na veškeré zdravotní i jiné problémy. Vědecké týmy objevily antibiotika, která dokáží škodlivé bakterie zničit. Bohužel, nadměrným užíváním těchto látek, čas antibiotik končí a lidé budou umírat opět i na “obyčejnou”  angínu, zánět průdušek, zánět močových cest.

 Jednou z bakterií, která je pro nás životně důležitá a přitom i současně nebezpečná je například i Escherichia coli, kterou má ve střevě každý člověk. Tato bakterie produkuje velice důležitý vitamín K a podporuje správnou srážlivost krve. Ovšem pokud se tato bakterie dostane tam, kam nemá, způsobí hodně zdravotních komplikací. Například záněty močových cest. Pozor ! Tato bakterie dokáže produkovat toxiny, které napadají ledviny. Toto je jen malá ukázka jak nám bakterie pomáhají žít a současně nám mohou významně zdravotně uškodit.

V současnosti se vědecké týmy děsí toho, že antibiotika ztrácí svoji účinnost a bakterie a viry jsou vůči antibiotikům odolné. Bohužel v dnešní době lékaři na vše i tam, kde by neměli, předepisují antibiotika a tím se účinnost antibiotik velice dramaticky snižuje nebo zcela mizí. Co jsou vlastně antibiotika? Zamýšlel se někdo z vás, co tam uvnitř v tobolkách, či tabletách je?

Antibiotikum je lék, který usmrcuje některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Takto zní přibližná definice antibiotik. Vezmeme si například penicilin, který je úžasným antibiotikem a přitom jde o plíseň. Ano, jde o plíseň, která každý den a každý rok zachrání miliony lidí. První užití antibiotik je již doloženo cca před 2500 lety v oblasti dnešní Číny. Proto já osobně považuji čínskou tradiční medicínu za kolébku dnešní medicíny a lékařství. Příkladem, který zachraňuje miliony lidí každý rok je umývání rukou zdravotnického personálu před operací. Tato dnes zcela běžná záležitost nebyla běžnou a tím se do těla dostávala infekce na kterou zahynulo mnoho lidí..

Existují bylinky, ze kterých lze vyrobit přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků a již jsem to mnohokrát vyzkoušel a fungují velice dobře. Zde v Česku roste mnoho bylinek, jejichž vhodnou kombinací a zpracováním, lze pomoci při různých zdravotních komplikacích.