Element – země.

První čakra – MULADHARA. Říká se jí také „kořenová“ nebo “základní” čakra. Má ohnivě červenou barvu. Nachází se v oblasti mezi konečníkem a genitáliemi na tzv.“hrázi“ a je otevřená směrem k zemi. Je pravotočivá a má na starosti všechny pevné části těla, kořen páteře, nohy, chodidla, kosti, zuby, nehty, konečník tlusté střevo. Má vliv také na pohlavní orgány. Jako žláza jsou k ní přiřazeny nadledvinky, z hormonů to jsou adrenalin a noradrenalin. Proto lidé, kteří jsou náchylní k nemocem urogenitálního traktu, vždy potřebují zharmonizovat kořenovou čakru. Ze smyslů a schopností je to čich, hmat.

ČAKRY

Je nutné si uvědomit, že tato čakra je kořenem naší fyzické, psychické i duchovní bytosti. Je na rozhraní hrubohmotného světa s jemnohmotným, kam tato čakra patří. Naše fyzické tělo je hrubohmotné a je součástí tohoto času a prostoru. Je jakýmsi obalem pro Duši, která je věčná, všeobjímající, láskyplná, vševědoucí.

Cvičením lze zabránit blokaci tohoto energetického centra a tím uvolnit energii, která když se zablokuje, může způsobit zdravotní problémy spojené s částí těla od čakry směrem dolů.