REISHI

LESKLOKORKA  LESKLÁ   Ganoderma lucidum.

Plodnice je silně lesklá, jednoletá, vějířovitá či ledvinovitá, konzolovitá. Plodnice je až 30 cm velká, se zřetelným třeněm. Zbarvení v mládí špinavě žlutavé, později červenohnědé, kaštanově hnědé až purpurově černé. Okraj je víceméně ostrý a relativně měkký, lemovaný bělavě, žlutavě až hnědočerveně. Houba může infikovat i kořeny a plodnice pak vyrůstají z báze kmene hostitele. Lesklokorka lesklá je používána v tradiční čínské medicíně na léčbu velkého množství chorob a fyziologických onemocnění různých částí lidského těla, vyvolaných zcela různými patogenními pochody.Je navržena pro použití v alternativní medicíně jako podpůrný prostředek nebo jako potravinový doplněk. Houba je tradičně ceněným zbožím, zejména v Asii a prodávána i v Evropě. Jak potvrzuje řada studií, lesklokorka lesklá je účinná při léčbě hepatitidy. Lesklokorkou lesklou se dosahuje rychlých výsledků hlavně při léčbě hepatitidy B. Pro obsah určitých skupin polysacharidů byl druh rovněž testován k použití proti nádorovým onemocněním. Byl popsán účinek proti vzniku metastáz a růstu nádorů. Byl proveden srovnávací test oproti použití klasické chemoterapie rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty. Pozitivně je hodnocena vyšší kvalita života pacientů léčených přípravky z houby lesklokorka lesklá. Existuje více jak 60 druhů této houby a k léčbě rakovin a nádorů se hodí pouze 3 až 5 druhů. Tyto druhy jsou velice ceněny a jsou velice drahé a nedostupné.


Bohužel, zde v Evropě,  nemůžeme jít do obchodu a koupit si pytel této zázračné houby  nebo zajít a nasbírat si ji v lese. V této době, kdy moderní medicína neuznává nic jiného, než uměle vytvořené pilulky se ve volné přírodě vyskytuje vzácná léčivá houba Ganoderma Lucidum, která roste pouze na odumřelých stromech s tvrdým dřevem a jedná se o dřevokaznou houbu. V minulosti bylo potřeba projít celé lesy, aby se našlo pár kusů této houby. Proto byla houba v celé Asii, zejména v Číně, pro své léčivé schopnosti, vyhrazena pouze císařské rodině. Kdo jí  nalezl, byl povinen ji okamžitě odevzdat u císařského dvora. Pokud tak někdo neučinil a přišlo se na to, byl potrestán hrdelním trestem.

Byť jsou v dnešní době supermoderní laboratoře, nedokázaly izolovat všechny účinné látky z této houby. A to co nachází, je zcela nad chápání vědců a lékařů. Doposud jich bylo nalezeno více jak 250 účinných látek a u většiny z nich byly uskutečněné klinické zkoušky. Nejdůležitější roli, vzhledem k léčebným vlastnostem této houby sehrávají betaglukany (polysacharidy), triterpény, adenosin a organické germánium.

Jako příklad uvádíme následné nemoci, kde dokáže významným způsobem zasáhnout do léčby.:

Revmatoidní artritida a revmatismus

Rakoviny: tlustého střeva, prostaty, prsu, plic, vaječníků, děložního čípku

Leukémie

Cukrovka

Mentální poruchy, deprese, schizofrenie

Kardiovaskulární nemoci jako angína pectoris, vysoký tlak, arterioskleróza, mozková mrtvice, infarkt myokardu

Nemoci dýchacích orgánů

Parkinsonova choroba

Roztroušená skleróza

Kožní nemoci jako ekzém a lupenka

Stařecká neduživost

Toto je jen část chorob, kde lze s úspěchem použít, v kombinaci s jinými houbami a bylinkami naši  účinnou houbu Ganodermu lucidum. Záleží také na zpracování a správném dávkování této houby.